יש לי 200 אלף ₪ – מה כדאי לי לעשות איתם?

יש לי 200 אלף ₪ – מה כדאי לי לעשות איתם?

ירשתם 200 אלף שקלים או שהשתחררה לכם תוכנית חיסכון ארוכת שנים ואתם מעוניינים למקסם את התשואה השנתית על הסכום הזה? אספנו עבורכם מגוון רחב של אפשרויות השקעה בארץ ובחו"ל שיאפשרו לכם להפוך את הסכום הזה להון קטן – מנדל"ן ועד לאפיקי חיסכון חדשים המעניקים לכם הטבות מס – כל האפשרויות לפניכם.

הון עצמי לרכישת דירה בפריפריה

משוחררים מתשלומי משכנתא? זה הזמן לשקול רכישה של נכס נוסף להשקעה.

200 אלף שקלים יכולים לשמש כהון עצמי ראשוני לדירות בשווי של 800,000 שקלים. היום, לאחר עליית המחירים המואצת בה חזינו בשני העשורים האחרונים ברחבי הארץ, דירות במרכז הן די נדירות במחיר הזה. אבל, אם תצפינו לאזור הקריות תוכלו למצוא נכסי יד שניה להשקעה, דירות של 3-4 חדרים בקרית מוצקין וקריית אתא עד מחיר של 800 אלף שקלים.

אם תסתפקו בדירה צנועה יותר, תוכלו לאתר מציאות בקריות גם במחירים שלא עולים על 600 אלף שקלים. נכון, במשך מספר שנים תצטרכו להוסיף משכנתא – אך שכירות חודשית המכסה כמעט את גובה התשלום החודשי תאפשר לכם להשאיר לילדים נכס מניב.

לא מעוניינים להסתכן בתשלומי משכנתא? רכשו בית פרטי מפנק המכניס שכירות חודשית בארה"ב.

מדינות כמו אוהיו, מערב וירג'יניה, קנטקי ופלורידה עדיין מציעות לקונים הזריזים בתים במחירים של עד 200,000 שקלים, שיכולים להכניס שכירות חודשית של 500$-700$ – תלוי ברמות הסיכון ובאזורים בהם אתם רוצים להשקיע.

כיום יש מגוון חברות המציעות שירות של ליווי אישי בתהליך רכישת הנכס. חברות ניהול אמריקאיות מקומיות מנהלות אותו ואתם יכולים להרוויח כל חודש שכר דירה גם אם מעולם לא נסעתם לראות את הנכס.

היתרון של השקעות נדל"ן בחו"ל הוא שאינכם צריכים להגיע לדירה כדי לתקן שירותים מקולקלים או לדרוש שכ"ד שלא שולם. חברות הניהול עושות את כל זה עבורכם בתמורה ל-8%-10% מהשכירות החודשית.

השקעת נדל"ן באחת ממדינות מזרח אירופה

מקומות נוספים ברחבי הגלובוס שהפכו להיות פופולריים במיוחד על ידי רוכשים ישראלים הם מדינות מזרח אירופה. דירות בפולין, בגרמניה, בקרואטיה ובמגוון מדינות נוספות מהוות אלטרנטיבה זולה להשקעה במרחק של שעות בודדות מישראל.

מי שמעט נרתע מהשקעת נדל"ן בארה"ב בגלל המרחק, יכול לגלות את ההזדמנויות הטמונות היום באירופה. אם תוכלו להוסיף עוד סכום קטן של 100,000 אלף שקלים באמצעות הלוואה, ממתינות לכם גם השקעות במדינות אחרות באירופה. אנגליה למשל, מציעה דירות יד שנייה המושכרות לסטודנטים במחיר של 300,000 שקלים ומעלה.

תשואה חודשית מהלוואות חברתיות

אפיק להשקעה שאינו מערב השקעות נדל"ן הוא תחום ההלוואות החברתיות.

איך זה עובד? חברות P2P (Peer To Peer) רבות בארץ מציעות לכם להלוות כספים לאנשים פרטיים באמצעות האתר. בפועל, הסכום שאותו אתם רוצים להשקיע מתחלק בין כמה לווים כדי למזער את רמות הסיכון. ככל שהלווה שלכם מרוויח יותר ודירוג האשראי שלו גבוה יותר (בהתאם ליכולת ההחזר, השכלתו, רמת הקביעות במקום העבודה ופרמטרים דומים), כך תקבלו אחוז נמוך יותר של תשואה על ההשקעה.

טיפ חשוב בנושא הזה – כמו במרבית אפיקי ההשקעות, מומלץ לפזר את התיק לרמות סיכון משתנות, להלוות מרבית מהכספים לבעלי דירוג אשראי גבוה באתר בתמורה לתשואה נמוכה ו"לתבל" את התיק במספר השקעות בסיכון מעט גבוה יותר.

קופת גמל להשקעה

כדי לעודד אתכם לחסוך סכום מעט גבוה יותר לפנסיה, נוסף בשנים האחרונות כלי פיננסי חדש המעניק לכם תשואה במיסוי נמוך. כשאתם חוסכים חלק מהמשכורת החודשית באמצעות הפקדות לקופת גמל (שאת חלקן מפקיד המעסיק), אתם יכולים ליהנות מחיסכון ללא מס אם תמתינו עד גיל 60 כדי למשוך אותו.

כדי להגדיל את הסכומים המיועדים לחיסכון הפנסיוני, נוספה אפשרות להגדיל את ההפרשות לקופת הגמל ב-70 אלף שקלים לשנה, כשההפקדות מגיעות ישר מכספכם. תוכלו לעשות זאת באמצעות הוראת קבע או הפקדה חד-פעמית. את הסכום שהוספתם תוכלו לנייד בין קופות שונות או מסלולים מגוונים באותה הקופה, למשוך אותו בפנסיה (תוך קבלת רווח פטור ממס אם השכלתם להמתין לגיל 60) ואפילו לקחת הלוואות מדי פעם מסכום זה.

אתם יכולים ליהנות מניהול המתבצע על ידי הגופים הפיננסיים הגדולים שמנהלים את הפנסיות שלנו ולשלם דמי ניהול נמוכים בהרבה מאלה שהייתם משלמים על ניהול תיק ניירות ערך עצמאי.

השקעה בנכסים דיגיטליים

אפיק נוסף של השקעה הוא נכסים דיגיטליים שאתם יכולים לייצר בתוך זמן קצר. אין הכוונה למטבעות וירטואליים (למרות הדמיון המסוים בשם) אלא ליצירה של מוצרי מידע שונים כמו קורסים מקוונים, ספרים דיגיטליים ואתרי אינטרנט המציעים שירותים בתשלום.

תוכלו לייצר מספר קורסים ברשת ולהשקיע חלק מהחיסכון בקידום ובפרסום המוצר. אם עד היום תמיד חלמתם ללמד אחרים כיצד לבשל, לעשות סקי או לדבר בשפה חדשה – יצירת נכס דיגיטלי ומכירתו תאפשר לכם ליצור אפיק הכנסה פאסיבית מבלי שתחשבו על תיקונים ושיפוצים לנכס פיזי אפילו פעם אחת.

הזמן להפוך תחביב לעסק

נסכם בהשקעה נוספת שאינה רק מיועדת להתפחת חשבון הבנק שלכם, אלא גם לנשמה. אם יש תחביב שתמיד חלמתם לעסוק בו בצורה מקצועית – זה יכול להיות כדורת, פיסול, בישול, אמנות, תפירה או כל תחביב אחר –  הכספים שקיבלתם יכולים לסייע לכם להפוך את החלום לעיסוק בשעות הפנאי.

אל תרוצו להגיד להתראות לבוס עדיין – אבל תוכלו להשקיע חלק משעות הפנאי כדי לבסס עסק חדש אליו תוכלו להזרים את האנרגיה והיצירתיות, ואולי בשלב מאוחר יותר להפוך אותו לעיסוק המרכזי.

בהצלחה!