מימוש אופציות – עובדי הייטק עושים קופה

מימוש אופציות – עובדי הייטק עושים קופה

עובדים בחברה שהתחילה מחזון ופיתחה פתרון תוכנה, אפליקציה או מוצר מבוקש? אתם בני מזל.. למה מזל? כי אתם בין היחידים במשק שיכולים לראות בחוזה העבודה שלהם ההבטחה שהייתה נשמעת בעבר כמו חלום מתוק והפכה למציאות – אופציות לעובדים.

כדי ליצור מחויבות למקום העבודה בעידן הדוט-קום, חברות ההייטק מעניקות אופציות לעובדים כדי שיישארו בחברה בזמן שהיא גדלה. היום לאופציות הללו עשוי להיות ערך כספי לא מבוטל.

מהן אותן אופציות ומה אפשר לעשות איתן? פשוט המשיכו לקרוא.

מהי אופציה?

שווין של חברות רבות משתנה לאורך הזמן. אם נבחן שווי של חברות כמו מיקרוסופט, אפל ופייסבוק בתחילת דרכן נגלה, כי הן עלו בצורה מסחררת. בתחום ההייטק ובתחומים נוספים נהוג להעניק לעובדים הבכירים אופציות לצד משכורת חודש, כדי לרכוש מניות בחברה בעתיד, בערכן הנוכחי כיום.

כך, אם מחיר המניה עלה משמעותית, העובד יכול להרוויח את סכום ההפרש בין מחיר המניה בתקופה בה קיבל אותה לבין התקופה שבה יחליט לממש את רווחיו. לעובדים ניתנת כמובן האפשרות למכור את האופציה עצמה או להחזיק אותה עד שמחיר המניות לאותה החברה יעלה.

הרווחים של עובדים בחברות סטארט אפ בתחילת דרכן

קיים הבדל משמעותי בין חברות סטארט אפ שעדיין לא גייסו הון ראשוני (כשקופת המזומנים עדיין ריקה) בשלב המכונה Pre-Seed, לבין חברות שזכו לגייס חלק מההון (חברות בשלב (Seed.

החברות שעדיין לא גייסו כספים ינסו להעסיק עובדים תוך מתן אופציות בלבד ושכר זעום ביחס למקובל בשוק כדי לבנות את החברה בהשקעה יחסית קטנה של מזומנים. חברות בשלב Seed יציעו לעובדיהן שכר ואופציות כדי לבנות נאמנות גבוהה יותר לחברה עוד לפני שהמוצר הגיע לשלבי פיתוח.

איך החברה מגנה על עצמה ממכירה "זולה מדי" של מניות?

כדי למנוע מצב בו עובד מחזיק במניה לאורך כמה עשורים ואז מוכר אותה במחיר שוק נמוך משמעותי משווי החברה, יש לאופציות מה שנקרא "תאריך פקיעה". זהו למעשה ההבדל בין קבלת מניה בחברה (או רכישה של מניה) בשלבים המוקדמים של הנפקת החברה לבין רכישת אופציות.

למניות לעומת זאת, אין תאריך פקיעת תוקף. לכן החברה יכולה לממש את הכספים שקיבלה ממכירתה (אחת השיטות לגיוס הון על ידי החברות). כשהחברה מעניקה אופציות לעומת זאת, היא אינה זוכה לתגמול כספי עד שהעובד מחליט לממש את האופציות הנמצאות ברשותו.

מחיר מניית החברה נמוך מדי? לאופציה אין ערך

מה שחשוב להבין בנוגע לאופציות זה העובדה שהן אינן מעניקות למחזיק בהן חלק בחברה. מדובר למעשה בחוזה בין החברה לעובד, המאפשר לו לרכוש חלק בחברה במחיר מוסכם. לכן, אם הערך המצוין באופציה נמוך ממחיר המניה (כשהאופציה מעניקה אפשרות לקנות 100 מניות במחיר זה) אין ערך לאופציה שכן העובד יכול לקנות את המניה של חברה זו בשוק החופשי.

מיסוי על אופציות

אופציות שעובד מחזיק ואינו מממש, אינן יוצרות אירוע מס עד למועד מימושן. למה הכוונה?

העובד מחזיק בידו מסמך חוזי שאין לו תוקף עד שיקבל כסף בתמורה לאופציות. לאחר מכן, שיטת המיסוי תהיה תלויה במסלול בו בחרה החברה לבנות את חוזה האופציות עם העובד. שיטת המיסוי, שנועדה להקל על העובדים במימוש האופציות, נבחרת על ידי החברה עוד בשלב הקצאת המניות וכך למעשה החברה מאפשרת לעובדים ליהנות מהכנסה שאינה נושאת עמה מיסוי מהכנסת עבודה.

נסביר את ההבדל במילים פשוטות – עובדי ההייטק מגיעים בכל חודש לשיעור מס גבוה יחסית (שיעור שיכול להגיע עד 60% במקרים מסוימים). אם חברת ההייטק בחרה למסות את מימוש האופציות כרווחי הון, בפועל העובד ישלם רק 25% בלבד על הרווחים.

ההבדל במיסוי נוצר בזכות ההתייחסות להכנסה זו כפסיבית ולא אקטיבית, ולכן שיעורי המס הנלווים אליה נמוכים יותר בהשוואה למרבית המשכורות בתחום ההייטק.

אילו מסלולי מיסוי יכולה החברה לבחור?

 נכון להיום קיימים שני מסלולים עיקריים:

  • מסלול הכנסת עבודה.
  • מסלול רווח הון.

חשוב לציין, כי אם החברה בחרה להעניק לעובד את הטבת האופציות במסלול של רווח הון (מבלי שישלם מס כאילו קיבל משכורת) יש כמה כללים:

  • כדי לזכות בהטבת המס ולשלם על ההכנסה 25%, על המניות להיות מוחזקות על ידי נאמן עד תום התקופה.
  • אם המניה כבר רשומה בבורסה ביום שהוקצו האופציות או שהיא נרשמה למסחר תוך שלושה חודשים מיום שהעובד קיבל את האופציות הללו, שווי ההטבה עצמה עלול להיות ממוסה.
  • אם נאמן לא היה מעורב בהקצאת האופציות, אזי ההכנסה עשויה להיות ממוסה כהכנסת עבודה (בדומה למשכורתו של העובד).

אם שאלתם את עצמכם מיהו אותו נאמן מסתורי – מדובר בדרך כלל בעו"ד המורשה לפתוח חשבון נאמנות ולהחזיק בכספים שמגיעים לכם מבלי שלאף גוף אחר יהיה גישה לכספים אלה.

אז בתכל'ס - מתי תוכלו לממש את האופציות?

עובדים רבים מוצאים את עצמם כיום בדילמה: האם כדאי להם לממש את האופציות שברשותם אם עדיין לא פקעו?

אם קיבלתם בעבר אופציות ואתם בשלבי התלבטות אם לממש אותן או לא, כדאי לכם לבחון את שווי המניה של החברה בכל שנה.

אם אתם מבינים מעט בפיננסים, כדאי לבדוק את הדו"חות הכספיים היטב כדי לנסות ולנבא אם שווי האופציות בעתיד יעלה על שוויין כיום או שלחילופין, עובדי החברה עלולים למצוא עצמם מחזיקים במניות שאינן שוות דבר. לפני קבלת כל החלטה בתחום רצוי כמובן להתייעץ עם מומחה פיננסי המתמחה באופציות.

לא בטוחים אם יש לכם אופציות בחברה בה אתם עובדים? הציצו בחוזה העבודה שלכם ותגלו אם קיים סעיף המציין את ההטבות שלכם. לא סגורים על מה לחפש? התייעצו עם מנהל משאבי האנוש שלכם.