הון עצמי - איך מתחילים?

אתם עובדים קשה מאד כדי לחסוף הון ראשוני שישמש אתכם לרכישת דירה או להשקעה כלשהי. כך תעשו זאת בתבונה
הון עצמי - איך מתחילים?

זה לא סוד שבימינו קשה ומאתגר לצבור הון עצמי לשם רכישת דירה או ביצוע השקעה אחרת. יוקר המחייה מזנק, השכר נשחק לאיטו ורבים מתקשים לסגור את החודש מבלי להיכנס לסחרור הוצאות שנגמר במשיכת יתר מהבנק.

במצב כזה, רובנו לא נוכל לחיות ברמת החיים שהיינו רוצים. סביר להניח כי לא נוכל לרכוש דירה כפי שהורינו עשו במצבינו, וגם לא נוכל להרשות לעצמנו לתמוך בילדינו כפי שהורנו תומכים בנו. המצב הזה מכריח רבים מאתנו לשנות את המחשבה, ובעיקר לשנות את ההתנהלות הכלכלית שלנו, על מנת שנוכל לצבור הון ראשוני, אותו נוכל למנף על מנת לבצע השקעה נבונה שתעלה אותנו על דרך המלך, ולשדרג את מעמדנו הכלכלי.

אך בשביל לעשות את הצעד הראשון אנו צריכים שיהיו לנו סכום ראשוני של כסף להשקעה, ובדיוק בשביל זה אספנו בשבילכם חמישה טיפים הכרחיים לצבירת הון עצמי:

תכננו

תכנון מדוקדק ומפורט של הדרך בה אתם מתכוונים לחסוך את ההון העצמי הראשוני שלכם תסייע לכם משמעותית בהשגת המטרה. הקדישו זמן רב לתכנון כל השלבים שעליכם לבצע על מנת להשיג את המטרה. תכננו תקציב מפורט ועימדו בו: למשך פרק זמן מסוים רשמו את הוצאותיכם ואת הכנסותיכם המדויקות בכל הנושאים האפשריים, משכר דירה, דרך קניות בסופר, ועד הוצאות על פנאי ובילויים. חישבו היכן מתאפשר לכם "לחתוך בבשר" ולצמצם הוצאות, ואז תוכלו לחשב כמה בדיוק תוכלו לחסוך. והכי חשוב- הוציאו אל הפועל את התוכנית התקציבית המפורטת שלכם, מהפרט הראשון ועד הפרט האחרון. כך, תדעו בדיוק כמה כסף תחסכו בפרק זמן מסוים, וכיצד תוכלו לחסוך יותר.

קצצו בהוצאות הדיור

כל אחד יגיד לכם שבשביל להתקדם כלכלית צריך להפסיק להתפנק ולהתחיל לחיות אחרת. מעשית, ברור לכם כי אם תמשיכו לגור בדירה מרווחת בשכונת יוקרה, במרכזי הערים או באחד מהמיקומים היקרים במדינה, יהיה לכם קשה מאוד עד בלתי אפשרי לחסוך. מעבר למגורים עם ההורים או לחילופין מעבר למגורים בשכונות זולות בפרברים יכול לסייע לכם לחסוך אלפי שקלים בחודש. יש לזכור כי החיסכון אינו שווה רק לסכום החיסכון בשכר הדירה, אלא גם לחיסכון בשלל הוצאות נלוות אחרות כמו תשלומי מיסי העירייה, תשלומים למוסדות החינוך, תחבורה ציבורית, ואפילו חיסכון בקניות בסופר.

עבדו קשה

אף אחד עוד לא התעשר מעצלנות או מפינוק; עבודה קשה מביאה תוצאות. ישנן שתי דרכים לחסוך ולהגדיל את ההון העצמי שלכם: הקטנת הוצאות או הגדלת הכנסות. אז אם ברצונכם להגיע להון עצמי מספק, הפשילו שרוולים, ותרו על חלק משעות הפנאי השבועיות שלכם, וקחו על עצמכם עוד עבודה צדדית שתייצר עבורכם הכנסה נוספת, אותה תוכלו לחסוך. פתיחת עסק צדדי קטן לממכר של סחורה כלשהי, או אפילו עבודות כמו חלוקת עיתונים יעזרו לכם לייצר הכנסה נוספת שתגדיל את החיסכון ותקרב אתכם להון העצמי המיוחל.

לימדו

מה שטוב בשביל ביל גייטס ומארק צוקרברג – טוב גם בשבילכם. שניים מהאנשים העשירים ביותר בעולם כבר אימצו את "חוק חמש השעות". החוק מדבר על כך שכל אדם המבקש להשיג מטרה כלשהי, צריך להקדיש חמש שעות שבועיות, כשעה בלבד ביום, למען למידה ושיפור עצמי. כמובן שהלימודים חייבים להיות קשורים לנושא, ולכן אנו ממליצים ללמוד כל דבר שיעזור לכם לחסוך כסף כמו לימודי שוק ההון, מקצוע נוסף או כל דבר שצריך בשביל לייצר הכנסה נוספת.

קצצו ברמת החיים

חיסכון משמעותי בהוצאות הדיור עלול שלא להספיק, ולכן מומלץ לחשוב על דרכים נוספות לחיסכון. אמצו לעצמכם פרקטיקות של חיסכון: הימנעו משימוש בכרטיס האשראי, בשלו יותר בבית ואיכלו פחות בחוץ, בצעו סקר שוק והשוואת מחירים בכל דבר שרק ניתן (למשל חשבון הסלולר, או הכבלים/לווין). אלו דברים שנראים זניחים ברמת ההוצאות היומיומית, אך בראיה שנתית אלו מצטברים לסכום לא מבוטל, אשר חיסכון שלו יקדם אתכם לקראת צבירת ההון העצמי המיוחל.

לסיכום, למרות יוקר המחייה המאמיר ישנן מספר פעולות שניתן לנקוט על מנת לצבור הון עצמי משמעותי, שיוכל לסייע לכם להשיג את הדירה שרציתם. אמנם פעולות אלו דורשות מאמץ לא קטן, ולעיתים אף שינוי משמעותי באורח החיים אליו התרגלתם ואותו אתם כל כך אוהבים, אך ללא ויתורים בזמן הנוכחי לא תוכלו להגיע אל היעד המיוחל בעתיד. שיהיה בהצלחה.